Seminarski i Diplomski Rad

Fleš memorije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: ...

Intelov NOR fleš
Sjećate li ste disketa? Možda će ovo pitanje nekom zvučati smiješno no u današnjem svijetu tehnologije “dobri stari” floppy diskovi odavno se ne koriste, a da stvar bude zanimljivija većina novih računalnih konfiguracija ne dolazi sa floppy čitačem.
INCLUDEPICTURE \d "C:\\My Documents\\Rade\\CET\\FLASH\\FLASH2_files\\blank(1).gif"
Za razliku od prethodnih tehnologija, fleš je omogućio da se brišu ili skladište podaci na više mesta u jednom koraku; to je predstavljalo ogromnu prednost u brzini. Ipak, čak i danas, trajna priroda ove memorije smatra se jednom od njenih najvećih prednosti: podaci se čuvaju čak i kada se napajanje isključi. Druga vrsta fleš memorije je NAND fleš, pronadjen 1989. godine u kompaniji Toshiba, i us pos tavljen kao jevtinija i brža alternativa NOR flešu.
Toshiba je takodje bila prva kompanija koja je koristila naziv fleš (Flash). U poredjenju sa NOR, NAND tehnologija je ponudila deset puta veći broj ciklusa upisivanja, i veće brzine i za skladištenje i za brisanje podataka. Memorijske ćelije u NAND memoriji su upola manje od onih u NOR memoriji. To za rezultat ima u najmannju ruku teorijsku manju cenu NAND memorije: manje dimenzije ćelije omogućavaju da se na datom prostoru ima veći kapacitet, što istovremeno znači i manju cenu za kupoca i veću dobit za proizvodjača.
NAND fleš firme Infineon
FLASH danas :
FLASH memorija je jedna vrsta EEPROM memorije koja koristi kružne prstenove za brisanje, stvarajući tako električno polje oko celog čipa ili određenog njegovog dela zvanom blok. FLASH memorija daleko brže briše podatke od tradicionalne EEPROM memorije, usled pisanja podataka u (chunks) čankovima, obično veličine 512 bajta, umesto jednog po jednog kao kod EEPROM-a. FLASH memorije se mogu reprogramirati i do 100000 puta po bloku, što zadovoljava sve potrebe. Na primer, kod programa jednog mikroprocesorskog sistema se menja oko 100 puta u roku od 20 godina (koliko se pretpostavlja da mu je životni vek). Ako su u pitanju tabele, taj broj raste do 1000 izmena za životni vek. Upotreba u PC-ima je najzahtevnija - oko 5000 ciklusa izmane za 20 godina. Novu dimenziju FLASH memorijama daje upotreba u PC BIOS-ima, drajverima za hard diskove i mobilnim telefonima. Nove generacije portabl kompjutera zahtevaju optimalnu kombinaciju performansi, veličine, težine, niske potrošnje i otpornosti na šokove. Implementirane u memorijske kartice ili solid stejt diskove, FLASH memorije unapređuju celu novu generaciju prenosnih kompjutera.
Priča o memorijskim “štapićima” počinje sa razvojem flash memorije koja je radila neovisno o izvoru napajanja kao neovisan disk za pohranu sa elektroničkim komponentama. Pojava digitalnih fotoaparata i video kamera najviše je doprinijela razvoju minijaturnih kartica na koje ste mogli snimati desetke fotografija ili video zapisa. U početku je kapacitet bio poprilično mali, do 8 MB što je, pak, bilo dovoljno za digitalnu fotoopremu sa slabim senzorima i malom “kilažom” fotografija. No, sa daljim razvojem mikrotehnologije, srazmjerno je rastao i broj kilobajta koje možete smjestiti na uređaj veličine manjeg upaljača.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!